„Zánět se zásadně podílí prakticky na každém chronickém onemocnění… revmatoidní artritidě, osteoporóze, poruchách imunitního systému, Crohnově nemoci, diabetu a depresi, také na onemocnění srdce a mrtvici - hlavních zabijácích člověka.“
(s. 9, Scientific American, 2009, in Clayton 2019)
Na začátek je důležité si ujasnit, co zánět je a jak se dělí. Máme dva druhy zánětu. Akutní – ten je obecně pozitivní, má krátký průběh a podílí se na léčbě a odstranění potenciálně škodlivých patogenů. Příkladem akutního zánětu je rána, která vznikne říznutím, se kterým se musí tělo vypořádat, aby se rána zahojila. Druhý druh je zánětu je skrytý, což je jiný název pro zánět chronický. Vznik takového zánětu je velmi složitý proces. Zánět vytvořila příroda jako nástroj naší obranyschopnosti – vůči cizím patogenům, a tedy i poškození tkání. Pokud je tělo v nerovnováze, zánět není ukončen a stává se tak chronickým, způsobuje degenerativní onemocnění. Tento proces si většinou neuvědomujeme, zaznamenáme ho až ve chvíli, kdy přijdou první zdravotní potíže.
V této fázi je v našem těle velmi podstatný poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin v buňkách. Správný poměr je závislý na našem stravování – důležité jsou esenciální mastné kyseliny, což znamená, že si je naše tělo neumí vyrobit a potřebuje je dodávat do těla stravou či doplňky. Omega 6 jsou prozánětlivé a omega 3 jsou protizánětlivé. Při poměru 1:1 těchto kyselin je vše v pořádku, zánět vznikne, tělo ho zneškodní a díky protizánětlivým Omega 3 je zánět ukončen. Pokud převažují omega 6 mastné kyseliny dlouhodobě v našem těle, startuje se proces, který vede k narušení buněčného prostoru, špatné komunikaci buněk a tím začínajícího zdravotního problému – chronickému zánětu a s ním spojených komplikací. Pokud se toto děje např. v kloubech to způsobí osteoartritidu, pokud v kostech tak osteoporózu, pokud na povrchu žil – vytvoří se drobné vředy a vede to ke srdečním potíží atd.
Naštěstí existuje skupina prvků, která může tento proces zastavit – jsou to již zmíněné omega 3 mastné kyseliny, polyfenoly – to jsou rostlinné látky, které v našem jídelníčku běžně nejsou, např. jablko má nejvíce polyfenolů ve slupce a jadérku – jezte proto jablko celé-, beta-glukany 1,3/1,6 – esenciální součást výživy pro dobrou imunitu, prebiotika – ta správná potrava pro naše zdravé střevní baktérie. Všechny tyto látky byly dříve běžně obsaženy v našem jídelníčku. Bohužel nástupem průmyslově vyráběných potravin (v 60.letech minulého století), které většina z nás konzumuje, tyto důležité látky mizí. Tím se tělo pomalu dostává do nerovnováhy a v těle se tak vytváří prostředí pro vznik zánětu.
Současný výzkum ukazuje, že většina případů chronických onemocnění – možná až 90 % - je způsobena stravovacími návyky – příliš velkou konzumací ultra zpracovaných potravin, které mají dlouhou trvanlivost, obsahují spousty přídatných látek, nezdravých tuků, cukrů, ochucovadel, soli, ale bohužel jsou velmi chudé na základní živiny, které naše tělo potřebuje dnes a denně ke správnému fungování a zdraví. Problémem v tomto směru je i průmyslová výroba masa, vajec a mléčných výrobků - o zelenině ani nemluvě. Máme ji sice k dispozici v supermarketu celý rok, ale kolik vlastně obsahuje vitamínů a živin? Poslední výzkumy ukazují, že úbytek základních vitamínů a minerálů je až o 80 %.
„Chronický zánět – nepřítel ve vás – pomalu, klidně víří vody a nikdy nepřestane. Necítíte ho. Testy ho neodhalí. Přesto se stal horkým kandidátem v medicíně. Je příčinou mnoha a mnoha onemocnění.“
Porazit zánět stravou je jednoduché, levné, bezpečné a efektivní. Vzít věci a své zdraví do vlastních rukou je cesta, kterou jsem si sama prošla a můžu být inspirací, jak praktikovat styl života působící proti zánětu a žít zdravý život podle vlastních představ.
ZAVOLEJTE MI:
+420 773 222 724
hanaciglerova@seznam.cz
napište mi:
Jsem průvodce zdravým životním stylem. Nabízím komplexní cestu ke zdraví, která je jednoduchá a funguje pro každého.
hanka ciglerová
web s láskou od lucie S. / GDPR / SITE CREDIT